גילוי אירידולוגי של חוסר איזון מנטלי ממקור פסיכולוגי

 

הפתולוגיה המנטלית במצב עליה מתמדת מזה 50 שנה. אצל שליש מהאנשים שהוגדרו כמוגבלים, התברר כי הדבר נובע מחוסר איזון מנטלי ממקור עצבי. בחברה המודרנית שלנו שכל כך מושפעת מהסטרס וכן מקצב חיים המסחרר, זו בעיה אמיתית.

אירידולוגיה היא המראה האמיתית של המין האנושי כולו. באמצעותה מגיעים להבנה שהמחלות מהן אנו סובלים נובעות מכיוונון לקוי, שבו מעורבים יחדיו הצד הפיזי והצד הנפשי, המשפיעים אחד על השני באמצעות המערכת האוטונומית.
ההפרעות המתגלות אצל החולים מלוות בחרדה, תשישות (asthenia), נדודי שינה ופחדים.


נקודת המוצא למצב זה היא מערכת הבלוטות הסימפטתית. מערכת זו יוצרת תיאום בין כל האברים שלנו, כולל האברים הכלליים והפנימיים, ויוצרת קשר מוצק ועמיד שלא ניתן להפרדה, שמאפשר לנו להתקיים כיצור עליון של אדם חושב ומרגיש.
ד"ר קנון הוכיח באמצעות ניסויים, כי קיימים מרכזים במוח הסימפטתי שלנו, שבו נוצרת המודעות הרגשית שלנו, ומשם נשלחים הבזקים (פולסים) שמועברים למוח המודע שלנו, שתפקידו להעריך ולשקול, לבקר ולספק את הדרישות המועברות אליו מהמח הסימפטתי.
שיתוף הפעולה הזה, ההכרחי להתנהגותנו הקיומית, לעיתים משובש על ידי צרכי החיים הסובבים אותנו: התרגשויות נשנות וחוזרות, עומס יתר, התקפות טראומטיות חיצוניות הנובעות ממתחים שונים (סטרס) וכדומה, שמעייפים את המערכת הסימפטתית ואת הבלוטות האינדוקריניות. עייפות זו גורמת לתחושה רעה, שבעקבותיה נוצרת החרדה.
הגוף שלנו נתון לאי יציבות תמידית, כתוצאה מהמבנה שלו.

המערכת הגופנית בנויה מ-2 מרכיבים הפועלים באופן מנוגד:
המאיץ שהוא המערכת הסימפטתית עצמה.
המאט והבונה שהוא הפראסימפטתית.
כפי שכתב זאת פרופסור לנדרי , אלה הם 2 החלקים של המאזניים , הדורשים ללא הרף להיות מאוזנים.
נוכח ההתקפות על בריאותינו הפיזית, וכן הפגיעה ברגשותינו שמקורן בחרדה הטמונה בתוכנו הנגרמת בשל חוסר היכולת לספק את רצוננו ושאיפותינו לאושר החומרי, קליפת המוח (הקורטקס), מאבדת את השפעתה כמווסתת מול המערכת האוטונומית שלנו.
כתוצאה מכך נוצרת הפרת איזון במערכת האוטונומית והפראסימפטתית, שמלווים בחוסר איזון בגירוי של המערכת הסימפטתית או  של המערכת הפראסימפטתית או של שתי המערכות ביחד. לפעמים זה מלווה בסימפטומים השייכים לכל אחד מהם, ולכן אנו יכולים להבין איך "נולדות" מחלות כמו חרדה, אי יציבות במצבי רוח, כעסים, פחדים ולחצים. 
 
העין מהווה איבר עצמאי בגוף האדם. העין מוזנת ע"י רשת צפופה של אלפי התפצלויות עצביות, המגיעה ממערכת העצבים האוטונומית.
אברי הגוף קשורים בצורה אדוקה למבנה הקשתית, באמצעות העצבים, הנימים והעורקים. כתוצאה מכך הוא חשוף לשאת לא רק את המשפיעים על מערכת העצבים אליהם הוא קשור, אלא גם את המחלות הכלליות, המחלות האקוטיות ואת המחלות הכרוניות.
מהם האזורים של הקשתית המאפשרים לנו להגדיר את הקוטביות של המערכת האוטונומית?
טבעת הספיגה היא הבסיס של המערכת הפראסימפטתית.
טבעת העיכול, היא הבסיס של הבלוטה הפראסימפטתית ששולטת על אברי העיכול.
קו העטרה  הוא אזור סימפטתי.
טבעות מתח גם קשורות למערכת הסימפטתית.
 
משחק האישון מתקיים ע"י כיווץ של ה- sphincter (השריר הטבעתי) המרכזי, בשליטה של המערכת הפראסימפטתית, וכן על-ידי שריר הנמצא באזור הסיבים של הקשתית שמרחיבים את האישון. 

אזורים מעוגלים של הקשתית 

כיווץ של האישון (מיוזיס/myosis) דו צדדי (כיווץ של האישון שווה או קטן מ-2 מ"מ), הוא סימן של פעילות במערכת הפראסימפטתית, אצל המטופל , וגורם עייפות, דיכאון, אובססיות, בעיות נשימתיות ובעיות עיכול.
המידרייז/mydriase הדו צדדי (הרחבת האישון השווה או הגדולה מ-6 מ"מ), מצביע על פעילות יתר של מערכת העצבים הסימפטתית אצל המטופל, שבהתאם סובל מלחצים, חרדות ופחדים.

ההתרחשויות השונות של החלקיקים הזעירים הפנים אישוניים הובלטו על ידי דר' שמידט מג'נבה. מדובר בנקודות לבנות קטנות ומבריקות בדומה לשביל החלב, שמפוזרות בשדה האישון. הן מצביעות על סימן שמלווה לעיתים קרובות משבר של התמוטטות עצבים.
העיוותים של האישון, שדיבר עליהם רודולף שמאבל, קשורות להפרעות מערכת זרימת הדם במוח בלבד. מקום הימצאותם נותן לנו אינפורמציה מדויקת (תשישות גופנית כללית, אדם עצוב, ניסיון התאבדות, חוסר ריכוז, הזיות של רדיפה עד כדי נטייה לפרנויה ועוד).

בתוך מעגל הביניים של האישון, שהוא המרכז של המערכת הפראסימפטתית אנו מוצאים:
ויז'ואל בצורת עיגול -  תוצאה של העדר פיגמנטציה בסמוך לסף האישון. אנו מוצאים אותה אצל אנשים בעלי חרדות.
הכתר בצורת הילה שמופיע באמצעות 2 עיגולים זה בתוך זה, הוא סימן לחוסר איזון במערכת הפראסימפטתית (מצב של דיכאון, דכדוך, זרימת דם היקפית לא מספיקה, דופק איטי, לחץ דם נמוך, אפשרות  של פעימות יתר של הלב ועודף חומציות בקיבה.
בקשתית האזור הסילארי (silari), הוא אזור סימפטתי, שמסמן את אזור ההפרדה החשוב ביותר. הוא ממוקם בדר"כ בשליש של המרחק מהאישון ובשני שלישים מקו הקצה שסביב. צורתו צריכה להיות מעוגלת, סדירה וממוקמת היטב באזור המיועד לה. 
גידולו מאפיין פעילות יתר של המערכת הפראסיפטתית. בשיאו הוא גורם למיוזיס/ myosis, כיווץ של האישון.
התכווצותו של האזור משולבת עם פעילות יתר של המערכת הסימפטתית ובשיא הוא גורם למידרייז/mydriase.
ככל שהשטח של האזור קטן, הוא מצביע על מצב של התכווצויות של האיבר שמתחתיו. אנו נמצאים מול דיסטוניה עם אחוז גבוה של עודף פעילות של המערכת הסימפטתית, התרגשות יתר קיצונית, מתיחות, הגברת קצב הלב (טשיקרדיה), הפרעת קצב, חוסר תאבון, נפיחויות, רגישות של מקלעת השמש.
קו העטרה הוא הקו המקשר בין האזור הסילארי לאזור האישון, מאפשר הבחנה מדויקת לפי הצורה שלו (עטרה בצורת משפך, עטרה בצורת לוע, בצורת מיכל עגול, בצורה שקועה או כפולה).. הצבעים של האזור הסילארי, הפיגמנטציה, הקישורים הרדיאליים , החריגות המעגליות הסקטוריאליות בעטרה (hetechromia) - כולם מקורות מידע, שהמאבחן האירידולוגי חייב לקחת בחשבון בזמן האבחון של החוסר איזון הפסיכולוגי.
ההתרגשות, הזעם, הפעילות יתר, השנאה , החרדה, כולם מקורם בחוסר איזון בין המוח המרכזי, (קורטקס) לבין המוח האוטונומי . כל זאת מפני שהדם מוביל עד הקורטקס כמות עודפת של רעלים. התא הראשון הסובל מכך, הוא תא הקורטקס, שמאבד את כושרו כמאזן מול המוח האוטונומי.
 
מצבי הרוח נובעים מהשפעת הדם והלימפה. הנוזל התוך והחוץ תאי באדם משמן את תשלובת המערכת הסימפטתית.
קל להבין את החשיבות של המצב שבתוכו נמצאים מצבי הרוח. אפילו שינוי מזערי של הטמפרטורה ושל ההרכב הכימי שלהם יכול לגרום להפרעות רציניות ביותר.
המערכת הסימפטתית מפעילה את האברים. האברים פועלים בעזרת הנשימה והעיכול על מנת לייצר את נוזל הדם. נוזל הדם תפקידו לשמר את המרץ ואת האנרגיה של המערכת הסימפטתית.
החיים של היצור האנושי מתקיימים בזכות קואורדינציה כללית.
כאשר ניגשים לבעיה הקשורה לבריאות האדם, בכל נושא שהוא, יש תמיד לקחת בחשבון את כל המרכיבים המשפיעים על החיים ועל איזונם. קיים קשר אבסולוטי בין הגופני והרוחני. אם האיזון של חלק אחד מופר באופן חלקי, המבנה כולו מתנדנד, אבל אם האיזון הכללי שמור, מערכות הגוף כולן בריאות מכל המובנים.
בין מיליארדי התאים המרכיבים את מערכות גופינו, אין אפילו אחד שיכול להתחמק מהשפעת המערכת הסימפטתית. אם כך עלינו לדעת להגן על חברנו הנאמן ביותר, ע"י תנאי עבודה הטובים ביותר, במישור הגופני והרוחני, בעזרת היגיינת חיים טבעית, שנובעת מתזונה מחושבת, מאומנות הנשימה, השינה, המלחמה בכבדות ובחוסר תנועה, מהאיזון הרגשי ומהמנוחה. זה ה"מחיר" שצריך לשלם כדי לעצור את התפתחות המחלות המנטליות ממקור עצבי.

 

קרא עוד:  תזונה מותאמת אישית